Facebook Twitter LinkedIn You TUBE


Abdulla Mohamed Almaainah

United Arab Emirates

H.E. Abdulla Mohamed Almaainah


Future Forces Forum Future Forces Exhibition 2018

Ambassador
Embassy of the United Arab Emirates



Curriculum Vitae

Presented his Credentials Letters as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the UAE to the President of the Czech Republic H.E. Miloš Zeman on 24/10/2017.

- Appointed as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (non-resident) of the UAE to the Plurinational State of Bolivia on 29/07/2016.

- He presented his Credentials Letters as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the UAE to the Republic of Chile on 16/06/2011 (for six years).
- Appointed as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (non-resident) of the UAE to the Republic of North Korea on 01/07/2008 (for three years).
- Appointed as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the UAE to the Republic of South Korea on 17/10/2005 (for six years).
Diplomatic Career :
- Promoted to the rank of Minister Plenipotentiary (first class) on 05/07/2004.
- Transferred to the Embassy of UAE in Italy on 01/07/2002, besides his duties at the Embassy, he assumed the tasks as Deputy of the Permanent Representative of the UAE to FAO and was appointed as Chargé d´Affaires.
- Transferred to the Cabinet of the Ministry on 14/06/2000 and attached to the Department of Organizations and International Conferences as Head in Chief of the United Nations Division.
- Promoted to the rank of Minister Plenipotentiary on 12/12/1995.
- Transferred to the UAE Embassy in Japan as Chargé d´Affaires on 28/07/1995.
- Transferred to the Cabinet of the Ministry of Foreign Affairs on 19/10/1993 and delegated to the Arab World Department on 02/11/1993.
- Transferred to the UAE Embassy in Spain on 11/02/1993.
- Transferred to the Department of Organizations and International Conferences on 23/05/1989.
- Transferred to the Cabinet of the Ministry and attached to the Directory of Arab World on 01/10/1988.
- Transferred to the Embassy of UAE in Tunisia on 04/07/1984, and along with his duties at the Embassy, he assumed the tasks as Deputy of the General Delegate to the Arab League.
- Transferred to the Cabinet of the Ministry on 19/04/1983 and attached to the Arab World Department.
- Transferred to the UAE Embassy in Libya as Charge d´Affaires and promoted as counselor on 15/11/1982.
- Transferred to the Cabinet of the Ministry on 18/08/1981 and attached to the General Administration of Political Affairs.
- Transferred to the UAE Embassy in Syria on 07/07/1975 and promoted to First Secretary, then appointed as Charge d´Affaires.
- Transferred to the UAE Embassy in the Sultanate of Oman on 01/07/1973, and promoted to Third Secretary on 01/06/1974, then to Second Secretary on 01/06/1975.
- Appointed in the Ministry of Foreign Affairs as Diplomatic Attaché on 01/02/1972.

© 2010 – 2018 Future Forces FORUM Prague, All rights reserved.